2500-letnie bongo sugeruje, że starożytni Chińczycy jarali na pogrzebach

2500-letnie bongo sugeruje, że starożytni Chińczycy jarali na pogrzebach

Historycy od dawna świadomi są używania konopi indyjskich w czasach starożytnych. Jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych w Azji Wschodniej, a odniesienia do niej pojawiają się w tekstach pisanych już w 1000 r. p.n.e.

Grupa naukowców z Chińskiej Akademii Nauk dodała właśnie nowy element historii – 2500-letnie bongosy. Technicznie jest to drewniany kocioł, ale tak naprawdę są to bonga stosowane do palenia marihuany w takcie ceremonii pogrzebowej.

Archeolodzy, którzy odkryli starożytne urządzenie do palenia, naukowo określają go mianem „drewnianego kotła”, ale w gruncie rzeczy jest to duże bongo grupowe, używana do hotboxowania ceremonialnii pogrzebu.
(Uwaga dla naszych doświadczonych czytelników: Tak, bong jest technicznie fajką wodną/steamerem i w tym 2500-letnim urządzeniu nie ma wody. Używamy tutaj słowa „bongo” jako jasnego, skutecznego sposobu komunikacji faktu, że urządzenie stosowane było do spożywania marihuany. Nie mówimy o bongach, jakie znamy dziś.)

Badania prowadzone przez archeologa Meng Ren i wyniki opublikowane w czasopiśmie Science Advances wykazały, że analiza chemiczna spalonych pozostałości botanicznych na cmentarzu Jirzankal we wschodnim regionie Pamiru w Chinach „wskazuje, że rośliny marihuany zostały spalone w drewnianych piecach podczas ceemonii pogrzebu.”

„To sugeruje, że konopie były palone w ramach rytuałów i / lub działań religijnych w zachodnich Chinach co najmniej 2500 lat temu” – napisali naukowcy. „Rośliny marihuany wytwarzały wysoki poziom związków psychoaktywnych” – dodali.

Na miejscu znaleziono dziesięć starożytnych, drewnianych urządzeń do palenia marihuany. Kociołki w zasadzie wyglądają jak bardzo duże lufki. Głęboko zaokrąglony „cybuch” wystrugany został z drewna, a do środka włożono
skały wielkości orzecha włoskiego – przypuszczalnie rozgrzane w pobliskim ogniu, ponieważ drewniane misy były lekko zwęglone, a niektóre skały zawierały spalone pozostałości kannabinoidów.

Drewniane urządzenie datowane na 2500 lat wstecz używane do palenia konopi indyjskich na starożytnym miejscu pochówku odnalezione zostało niedawno przez archeologów w środkowych Chinach. (X. Wu / Institute of Archaeology, Chińska Akademia Nauk Społecznych)

Kociołki zostały niedawno ekshumowane z ośmiu grobów na Cmentarzu Jirzankal, starożytnym miejscu pochówku, datowanym na około 1500 p.n.e.

Testy ujawniły chemiczną sygnaturę CBN na wszystkich spalonych pozostałościach w naczyniach i niektórych kamieniach. CBN jest oksydacyjnym metabolitem THC, czyli pozostałością po spaleniu THC. Odkrycie ogłoszone w Science Advances dostarcza jedne z pierwszych dowodów potwierdzających słynne twierdzenia starożytnego greckiego historyka Herodota. W swoim klasycznym dziele The Histories autor opisał mieszkańców regionu Morza Kaspijskiego palących marihuanę w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą.

Jak zauważyli Meng Ren i inni w swoim piśmie:

[Herodot] zauważył, że ludzie siedzieli w małym namiocie, a rośliny palono w misce z gorącymi kamieniami. Zamrożone grobowce z kultury Pazyryka (ok. 500 p.n.e.) w południowych górach Ałtaju Republiki Tuwy w Rosji wydają się potwierdzać relację Herodota, mimo że znajdują się ponad 3000 km na północny wschód […].

Co więcej, według The Histories, starożytni Scytowie używali dymu z konopi indyjskich jako rytuału czyszczenia (podobnego do kąpieli) po [ceremonii pogrzebowej]; jednak palenie ujawnione zarówno w Pamirach w niniejszym badaniu, jak i w górach Ałtaj było oczywiście wykonywane podczas pochówku i może reprezentować inny rodzaj rytuału, być może, na przykład, mający na celu komunikowanie się z boskim lub zmarłym. A może po prostu uspokajali swój smutek i świętowali życie ukochanej osoby, kładąc niewielką ilość trawki na ognistych skałach.

Źródło: http://spizganeziomki.net/2500-letnie-bongo-sugeruje-ze-starozytni-chinczycy-jarali-na-pogrzebach/

Leave a Reply