Chcesz uzyskać dyplom z marihuany? Sprawdź, jak to możliwe.

Chcesz uzyskać dyplom z marihuany? Sprawdź, jak to możliwe.

Na całym świecie panuje wielki boom na marihuanę i produkty konopne. Wzrost zainteresowania Cannabis w Stanach Zjednoczonych pokazuje, co czeka Europę w najbliższych latach. Dynamiczny rozwój rynku konopnego niesie za sobą rozkwit wielu pobocznych sektorów związanych z genetyką, uprawą, badaniem, zbiorem i przetwarzaniem roślin konopi, a co za tym idzie perspektywę utworzenia ogromnej ilości nowych miejsc pracy. Czy rynek pracy jest jednak na to przygotowany?

Specjalistyczne stanowiska wymagają wykwalifikowanych pracowników, na co odpowiadają już amerykańskie placówki edukacyjne, oferując coraz większą ilość kursów i programów przygotowujących do pracy w przemyśle konopnym.

Grace DeNoya przyzwyczaiła się już do spojrzenia, jakie otrzymuje, gdy przyznaje się do swojego dyplomu.

„Moi przyjaciele żartują sobie, że uzyskam dyplom z ganji” – mówi DeNoya, jedna z pierwszych uczennic nowego czteroletniego programu chemii roślin leczniczych na Northern Michigan University. „Odpowiadam wtedy, że nie mają racji, że to poważny dyplom w dziedzinie chemii, który nie jest łatwo uzyskać. Konieczna jest ciężka praca, a chemia organiczna nie jest taka prosta”- przyznaje.

Podczas gdy zielona gorączka złota w branży legalnej marihuany i konopi przemysłowych rozprzestrzenia się w całej Ameryce Północnej, coraz więcej szkół wyższych dodaje marihuanę do programu nauczania, aby przygotować absolwentów do kariery w sektorze uprawy, badania, analizy i wprowadzania na rynek Cannabis w dowolnej formie.

Badania pokazują, że istnieje duża przestrzeń na budowanie kariery konopnej w wielu obszarach, od pracowników szklarni i ambulatoriów, przez szefów kuchni i producentów sprzętu do uprawy, po specjalistów ds. Marketingu, kontroli jakości oraz farmaceutów. Arcview Market Research, który koncentruje się na trendach w branży konopi indyjskich, przewiduje, że przemysł konopny zaoferuje w Stanach Zjednoczonych do 2022 roku 467 000 miejsc pracy.

Colton Welch, uczeń State University of New York w Morrisville, N.Y. Zajmuje się hydroponicznymi uprawami pomidorów, które dostarczą uczniom danych dotyczących uprawy konopi. Jest to jeden z pierwszych programów uniwersyteckich mających na celu przygotowanie studentów do kariery w przemyśle marihuany i konopi. (Marry Esch / AP)

Nawet w stanach, w których rekreacyjna marihuana pozostaje nielegalna, niektóre uczelnie uruchomiły programy studiów nad marihuaną w oczekiwaniu na legalizację lub przygotowanie studentów do pracy w innych stanach.

 „Zapewniamy szybki dostęp do branży” – powiedział Brandon Canfield, profesor chemii na Northern Michigan University w Marquette. Dwa lata temu po wzięciu udziału w konferencji, podczas której przedstawiciele przemysłu konopnego mówili o pilnej potrzebie chemików analitycznych do oceny i zapewnienia jakości produktów, zaproponował on nowy kierunek rozwoju chemii roślin leczniczych

„W przestrzeni konopnej powstaje więcej miejsc pracy niż w jakiejkolwiek innej branży w Ameryce Północnej, a pensje okazują się często bardziej konkurencyjne, niż w innych przemysłach.” – Karson Humiston, założyciel Vangst

„Czteroletni program na akredytowanym uniwersytecie amerykańskim, najbliższy jak na razie studiom konopnym, przyciągnął do tej pory prawie 300 studentów z 48 stanów” – powiedział Canfield. Studenci nie będą uprawiać marihuany, która została niedawno zalegalizowana w stanie Michigan do celów rekreacyjnych, jednak nauczą się mierzyć i wydobywać związki lecznicze z roślin takich jak żeń-szeń i stosować tą wiedzę w przypadku marihuany.

Podobny program uruchamiany jest na wiosnę na Minot State University w Północnej Dakocie. Kolegium twierdzi, że uczniowie będą uczyć się umiejętności laboratoryjnych dotyczących marihuany medycznej, chmielu, suplementów botanicznych i przemysłu spożywczego.

„Wszyscy nasi absolwenci będą kwalifikowani do bycia analitykami w warunkach laboratoryjnych” – powiedział Canfield, zauważając, że doświadczenie może doprowadzić do sytuacji, w której i zarobki sięgną nawet 70 000 $ rocznie od razu po ukończeniu szkoły. Osoby pragnące rozpocząć własną działalność gospodarczą mogą wybrać ścieżkę przedsiębiorczości, która oferuje kursy z zakresu rachunkowości, zagadnień prawnych i marketingu.

Oczekiwany wzrost liczby miejsc pracy związanych z konopiami indyjskimi powoduje, że uczelnie odpowiadają zróżnicowaną ofertą programową. Uniwersytet Stanowy w Kolorado oferuje studia o skutkach społecznych, prawnych, politycznych i zdrowotnych związanych z zażywaniem marihuany. Ohio State University, Harvard, University of Denver i Vanderbilt zapraszają natomiast na zajęcia z zakresu polityki i prawa konopnego.

Uniwersytety przeprowadziły do tej pory niewiele badań na temat marihuany z powodu ograniczeń federalnych, ale zaczyna się to zmieniać. Inicjatywa Cannabis Research Initiative, będąca jednym z pierwszych programów akademickich na świecie poświęconych badaniom konopi indyjskich prowadzi badania od medycznego zastosowania konopi po skutki ekonomiczne zmiany prawa.

 „Dopiero zaczynamy dostrzegać szerokie zastosowanie tej rośliny”.

Szkoły rolnicze również biorą udział w akcji. University of Connecticut uruchamia tej wiosny nowy program ogrodnictwa poświęcony konopiom.

„Podążamy za rynkiem” – powiedziała Jennifer Gilbert Jenkins, asystentka profesora na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku w Morrisville, który otworzył w tym roku nowy oddział poświęcony badaniom nad konopiami. Uczniowie pracują z konopiami i innymi roślinami, a nie z marihuaną, jednak staże mogą zostać odbyte w placówkach zajmujących się medyczna marihuaną” – powiedział Jenkins.

W New Jersey, Stockton University rozpoczął jesienią interdyscyplinarny kierunek studiów związany z marihuaną, a w ostatnim czasie nawiązał partnerstwo akademickie z Thomas Jefferson University w Filadelfii, dając studentom możliwość odbycia stażu i realizacji pracy badawczej w placówkach poświęconych medycznej marihuanie.

„Większość studentów interesuje się nowymi możliwościami biznesowymi w branży konopnej” – powiedziała Kathy Sedia, koordynatorka marihuany w Stockton.

Działalność konopna obejmuje zarówno marihuanę medyczną i rekreacyjną, jak i żywność, tkaniny i niezliczone inne produkty pochodzące z konopi przemysłowych. Podstawą wszystkiego jest roślina cannabis sativa. Marihuana produkowana przez odmiany o wysokim poziomie THC, związku chemicznego powoduje efekt psychoaktywny. Konopie włókniste zawierające tylko śladowe ilości THC bogate sa natomiast w inne kannabinoidy, takie jak kannabidiol (CBD), stosowany w szerokiej gamie produktów odżywczych i terapeutycznych.

W Nowym Jorku, gdzie ustawodawcy dążą do legalizacji rekreacyjnego wykorzystania marihuany, konopie stały się nowym źródłem dochodów dla rolników, a także miejsc pracy w przedsiębiorstwach przetwórczych i produkcyjnych. Pierwsza legalna uprawa konopi stanowych została zebrana w 2016 r. Na podstawie licencji badawczej Morrisville, która dała początek nowej specjalizacji.

„Widzę znacznie więcej rolników, którzy docierają i próbują znaleźć ludzi posiadających wiedzę na temat uprawy” – powiedział Colton Welch, student biznesu rolniczego uprawiający marihuanę w Morrisville. „Dopiero zaczynamy dostrzegać szerokie zastosowanie tej branży”.

Karson Humiston, założyciel Vangst, agencji zatrudnienia specjalizującej się w pracy na konopiach, powiedział, że perspektywy znalezienia zatrudnienia w branży konopnej są dla studentów oczywiste.

„W przemyśle konopnym powstaje więcej miejsc pracy niż w jakiejkolwiek innej branży w Ameryce Północnej, a pensje okazują się często bardziej konkurencyjne niż w innych sektorach” – powiedział Humiston. „Z każdym nowym stanem, który legalizuje marihuanę, otwiera się mnóstwo nowych miejsc pracy”.

Kiedy Europa będzie gotowa na takie zmiany?

Źródło: http://spizganeziomki.net/chcesz-uzyskac-dyplom-z-marihuany-sprawdz-jak-to-mozliwe/

Leave a Reply