Czy palenie marihuany ma związek z rozmiarem biustu?

Czy palenie marihuany ma związek z rozmiarem biustu?

Obchodzimy dziś Dzień Łapania za Biust! Warto przy tej okazji poruszyć temat męskich piersi, czyli tzw. „man boobs” i ich związku z paleniem marihuany.

Ginekomastia, znana inaczej jako męskie piersi (man boobs) dotyka około 33% do 41% mężczyzn w wieku od 25 do 45 lat, szczególnie w okresie dojrzewania. Co ciekawe, dotyka również 55% do 60% mężczyzn w wieku 50+. Chociaż większość przypadków ginekomastii ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy do kilku lat, w 2012 roku prawie 23 000 osób przeszło operację w celu skorygowania postępu choroby.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ASAPS), był to piąty najbardziej popularny zabieg kosmetyczny u mężczyzn. Ginekomastia jest spowodowana brakiem równowagi hormonalnej między testosteronem a estrogenem. Gdy stosunek między testosteronem a wskazówkami estrogenów na korzyść estrogenu, organizm tworzy nadmierną tkankę piersiową Badania na zwierzętach wykazały, że ekspozycja na aktywny składnik marihuany może powodować obniżenie poziomu testosteronu, zmniejszenie wielkości jąder i nieprawidłowości w postaci i funkcji plemników.

U ludzi wpływ marihuany na poziom testosteronu i estrogenów nie jest tak silny, jednak niższy poziom testosteronu odnotowany został u osób przewlekle zażywających marihuanę w porównaniu z osobami niestosującymi tej używki. Legalizacja marihuany mogłaby ułatwić naukowcom określenie dokładnego wpływu zażywania konopi na poziom hormonów, ginekomastię i inne funkcje organizmu.

Jeśli istnieje prawdziwy związek między spożywaniem Cannabis a ginekomastią, powinniśmy spodziewać się wzrostu liczby zabiegów ginekomastii. Co ciekawe, według ASAPS liczba mężczyzn poddawanych operacji ginekomastii w całym kraju wzrosła o prawie 30% w latach 2011–2012.

Czy palenie może naprawdę „pójść w cycki”? Prawdopodobnie tak. Chociaż związek między marihuaną a ginekomastią nie został ostatecznie udowodniony, wydaje się bardzo prawdopodobny. Z tego powodu wielu chirurgów plastycznych rutynowo pyta pacjentów o ginekomastię o palenie marihuany, zalecając natychmiastowe zaprzestanie palenia.

Źródło: http://spizganeziomki.net/czy-palenie-marihuany-ma-zwiazek-z-rozmiarem-biustu/

Leave a Reply