Etapy wzrostu roślin konopi indyjskich

Etapy wzrostu roślin konopi indyjskich

Rośliny konopi, podobnie jak wszystkie żywe istoty, przechodzą przez szereg etapów podczas wzrostu i dojrzewania. Szczególnie ważne jest zrozumienie zmian, jakie roślina przechodzi w trakcie swojego cyklu życia, ponieważ każdy etap wzrostu wymaga innej opieki.

Różne etapy wymagają zróżnicowanej ilości światła, składników odżywczych i wody. Pomagają nam także decydować, kiedy przycinać i trenować rośliny. Określenie płci i ogólnego stanu zdrowia rośliny zależy również od poszczególnych etapów wzrostu.

Cykl życia rośliny konopi podzielić można na cztery podstawowe etapy, od nasion do zbiorów:

  • Kiełkowanie
  • Sadzonka
  • Wegetatywny
  • Kwitnienie

Kiełkowanie nasion (5-10 dni)

Cykl świetlny: 18 godzin światła


(Elysse Feigenblatt / Leafly)

Pierwszy etap życia rośliny konopi zaczyna się od nasion. W tym momencie roślina konopi jest w stanie uśpienia, cierpliwie czekając na wodę, aby się ożywić.

Jakość nasion można ocenić poprzez ich kolor i teksturę. Nasiona powinny być twarde i suche, a także w kolorze jasnobrązowym. Niedojrzałe nasionko jest miękkie, zielone lub białe i prawdopodobnie nie wykiełkuje.

Etap kiełkowania trwa 5-10 dni.

Gdy ziarenko pękło, jest ono gotowe do umieszczenia w podłożu. Korzeń zejdzie w dół, podczas gdy łodyga sadzonki wzrośnie w górę. Pierwsze listki odpowiedzialne są za przyjmowanie światła słonecznego potrzebnego roślinie, aby stała się zdrowa i stabilna.

Wraz z rozwojem korzeni pojawią się pierwsze typowe dla marihuany listki. Od tego czasu roślinkę uznaje się za sadzonkę.

Sadzonki (2-3 tygodnie)

Cykl świetlny: 18 godzin światła


(Elysse Feigenblatt / Leafly)

Kiedy roślina staje się sadzonką, zaczynają rozwijać się typowe dla marihuany listki. Jako kiełek, nasiona początkowo wytwarzają liście prążkowane tylko po jednej stronie. Rozwijające się liście posiadają z czasem coraz więcej „ząbków”  (1, 3, 5, 7 itd.). Dojrzała roślina konopi posiada 5-7 ostrzy na liść, a niektóre rośliny mogą mieć ich więcej.

Rośliny konopi są uważane za sadzonki, dopóki nie zaczną rozwijać odpowiednio wykształconych liści. Zdrowa sadzonka powinna mieć żywy zielony kolor. Należy bardzo uważać, aby nie przelewać rośliny w stadium sadzonek – jej korzenie są tak małe, że nie potrzebują do rozwoju dużo wody.

Na tym etapie roślina jest podatna na choroby i pleśń. Należy utrzymać środowisko w czystości i monitorować nadmiar wilgoci.

Etap wegetatywny (3-16 tygodni)

Cykl świetlny: 18 godzin światła


(Elysse Feigenblatt / Leafly)

Etap wegetatywny konopi jest momentem, w którym roślina zaczyna się tak naprawdę rozwijać. W tym czasie należy ją przesadzić do większej doniczki, ponieważ korzenie i liście szybko się rozwijają. Jest to również czas na rozpoczęcie podawania odzywek i trenowania roślin.

Na etapie wegetatywnym roślina potrzebuje zwiększenia nawodnienia. Kiedy jest młoda, potrzebuje najwięcej wody blisko łodygi, jednak kiedy urośnie, korzenie rozgałęziają się na boki, dlatego należy podlewać całą doniczkę, także dalej od łodygi. Dzięki temu korzenie będą mogły rozłożyć się równomiernie i efektywnie wchłaniać wodę.

Rośliny na etapie wegetatywnym cenią zdrową glebę ze składnikami odżywczymi, dlatego warto karmić je wyższym poziomem azotu.

Etap kwitnienia (8-11 tygodni)

Cykl świetlny: 12 godzin światła


(Elysse Feigenblatt / Leafly)

Etap kwitnienia jest ostatnim etapem wzrostu rośliny. Kwitnienie występuje naturalnie, gdy roślina otrzymuje mniej niż 12 godzin światła dziennie, gdy skraca się letni dzień lub cykl światła w pomieszczeniach. Na tym etapie rozwijają się żywiczne pąki i ciężka praca zostanie wynagrodzona.

Określenie płci roślin i odrzucenie samców możliwe jest w momencie, w którym zaczną pokazywać swoje narządy płciowe, czyli w fazie kwitnienia. Konieczne jest oddzielenie samców, aby nie zapylały kwitnących samic.

Po przejściu od fazy wegetatywnej do kwitnienia należy rozważyć szereg zmian:

  • Rośliny nie powinny być przycinane po trzech tygodniach w fazie kwitnienia, ponieważ może to zaburzyć ich hormony
  • Rośliny powinny być podwieszane lub oparte o siatkę tak, aby pąki wspierane były w miarę rozwoju.
  • Rośliny potrzebują odżywek przeznaczonych do fazy kwitnienia

Gdy pąki osiągną pełną dojrzałość, nadszedł czas zbiorów.

Źródło: http://spizganeziomki.net/etapy-wzrostu-roslin-konopi-indyjskich/

Leave a Reply