Konwekcja czy kondukcja? Co warto wiedzieć i czym warto kierować się przy wyborze vaporizera.

Konwekcja czy kondukcja? Co warto wiedzieć i czym warto kierować się przy wyborze vaporizera.

Witajcie! Dzisiaj chcieliśmy poruszyć bardzo istotny temat, który dla wielu z was jest niejasny i może znacznie utrudnić wybór waszego wymarzonego vaporizera. Obecnie na rynku vaporizerów, istnieje tak ogromny wybór urządzeń – w różnych kształtach, rozmiarach i co najważniejsze, z różnymi typami systemów grzewczych, że można się w tym pogubić 🙂 Jednym z ważniejszych czynników, które należy rozważyć przy zakupie vaporizera, jest zastosowany w nim system grzewczy, który definiuje nie tylko cenę urządzenia, ale także to jak będzie ono działało. Dwie podstawowe technologie grzewcze, które możemy wyróżnić, to konwekcja i kondukcja, przy czym należy też wiedzieć, że istnieją także urządzenia hybrydowe, które łączą w sobie oba te systemy. W tym artykule spróbujemy wyjaśnić jak działają wymienione wyżej systemy, jakie są różnice między nimi i przede wszystkim jak wpływają one na jakość waporyzacji, a tym samym na wybór vaporizera.

Konwekcja, czyli gorące powietrze, które podgrzewa susz

Zacznijmy od konwekcji. System konwekcyjny polega na tym, że gorące powietrze przechodzi przez komorę grzewczą tworząc parę. W urządzeniach konwekcyjnych komora na susz znajduje się blisko elementu grzewczego, więc robiąc wdech, gorące powietrze przepływa przez susz tworząc parę waporyzacyjną. Konwekcja do niedawna była domeną waporyzatorów stacjonarnych takich jak Volcano Digitczy Volcano Plenty, dlatego że system ten pochłania znacznie więcej energii niż system kondukcyjny, a co za tym idzie wymaga pojemnej baterii – akumulatora. Długie lata badań nad ulepszaniem baterii sprawiły, że obecnie na rynku vaporizerów przenośnych istnieje wiele małych, kompaktowych urządzeń ze skutecznym systemem konwekcyjnym. Szukając przenośnego vaporizera konwekcyjnego warto zwrócić uwagę na: Firefly 2Boundless CFV oraz Flowermate Swift Pro.

Zalety konwekcji to znakomity smak par, bardzo duża wydajność oraz szybki czas nagrzewania. Konwekcja podgrzewa zioła tylko w trakcie realnego użytkowania (wdechu), dlatego susz nigdy nie jest “gotowany”. Ma to bardzo duży wpływ na jakość smaku oraz sprawia, że nie dochodzi do niepotrzebnego “marnowania” substancji aktywnych zawartych w suszu.

Natomiast, jedną z podstawowych wad systemu konwekcyjnego, jest żywotność baterii w vaporizerach z tym systemem. Jako, że system ten zużywa znacznie więcej energii niż system kondukcyjny, bateria wystarcza zazwyczaj na 5-6 sesji, czyli 30-40 minut użytkowania. Sytuacja ta w przyszłości z pewnością ulegnie zmianie, gdyż przenośne urządzenia konwekcyjne są stale dopracowywane właśnie pod kątem zużycia baterii oraz wielkości komory grzewczej.

Kolejne zastrzeżenie jakie może budzić system konwekcyjny to ilość produkowanej pary. Dla użytkowników, którzy dotychczas korzystali z tradycyjnego palenia bądź też z filtracji wodnej, waporyzacja z urządzenia konwekcyjnego może nie być wystarczająca pod tym kątem. Para produkowana konwekcyjnie jest znacznie delikatniejsza i mniej widoczna, co nie znaczy, że jest mniej skuteczna. Po prostu trzeba się do niej przyzwyczaić i polubić ten delikatny „vape”.

Kondukcja, czyli parowanie przewodzące

System kondukcyjny polega na tym, że komora na susz jest sama w sobie elementem grzewczym. Ściany komory nagrzewają się, a ta z kolei podgrzewa susz tworząc parę waporyzacyjną. Atutem systemu kondukcyjnego jest fakt, że jest on bardzo oszczędny w zużyciu energii. Większość vaporizerów kondukcyjnych wykonana jest z wysokiej jakości komponentów takich jak: ceramika, borokrzemowe szkło, stal nierdzewna. Materiały te są w pełni bezpieczne, niesamowicie wytrzymałe i przede wszystkim świetnie przewodzą ciepło. Sprawia to, że dochodzi do bardzo szybkiego ogrzewania suszu, przy minimalnym zużyciu baterii. Bardzo sprytny i efektywny system.

Dużą zaletą vaporizerów kondukcyjnych jest fakt, że są to urządzenia bardzo małe, wręcz kieszonkowe. Prym w tym dziale wiedzie firma PAX. Niezwykle kompaktowy i dyskretny PAX 3 (dosłownie mieści się w zamkniętej dłoni) szybko się nagrzewa (w 22 sekundy), jest bardzo intuicyjny w obsłudze i co najważniejsze objęty jest 10-letnią gwarancją producenta. Żadne inne urządzenie tego typu, nie posiada tak dobrego supportu ze strony producenta. Warto mu się przyjrzeć! Godne polecenia są także vaporizery Da Vinci IQArizer Solo II oraz Arizer Air II.

Delikatną wadą urządzeń kondukcyjnych (w porównaniu do konwekcyjnych) może być gorsza jakość smaku produkowanych par, choć zawsze jest to kwestia indywidualnego gustu i zdania na ten temat są podzielone. Kolejnym negatywnym aspektem kondukcji, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, że w urządzeniach tego typu, susz znajdujący się w komorze jest w sposób ciągły podgrzewany – gotowany. Ma to znaczący wpływ, nie tylko na walory smakowe, ale także na szybsze zużycie suszu. Wyjątkiem, wśród vaporizerów kondukcyjnych, które radzą sobie z tym problemem jest PAX 3. W urządzeniu tym zastosowano dwa czujniki: czujnik ruchu urządzenia oraz czujnik dotykowy w ustniku. Taka kombinacja pozwala na szybkie automatyczne schładzanie i podnoszenie temperatury w komorze grzewczej w zależności od potrzeb. Przekłada się to na lepszą jakość waporyzacji w porównaniu do innych vaporizerów kondukcyjnych, które utrzymują temperaturę komory grzewczej na jednakowym poziomie. Włączony, ale nie używany przez 30 s (dla standardowego trybu pracy) – nie ruszany lub bez kontaktu z ustnikiem – PAX przechodzi w stan oczekiwania (standby). Obniża on wtedy temperaturę w komorze grzewczej o kilka stopni, w celu ochrony materiału podczas przerwy w zaciąganiu się. Po kontakcie, na czujniku dotykowym w ustniku urządzenie natychmiastowo podnosi temperaturę w komorze grzewczej, w celu zapewnienia stałej produkcji pary podczas następujących po sobie zaciągnięć. Dodatkowo, urządzenie po 3 minuatch nie używania, wyłączy się całkowicie. Może wydawać się, że taka kombinacja pracy czujników niewiele daje, ale dla wytrawnego użytkownika waporyzacji na pewno będzie znacząca i każdy użytkownik PAX doceni te ulepszenia.

Hybryda – połączenie konwekcji i kondukcji

Kiedy trudno podjąć ci decyzję, który system grzewczy jest dla ciebie najlepszy, warto wypróbować hybrydy. System ten łączy w sobie elementy konwekcji i kondukcji, przy czym najciekawsze jest to, że w każdym urządzeniu ta kombinacja wypada inaczej. Wiodącym urządzeniem wśród vaporizerów hybrydowych jest Mighty – bardzo znany, właściwie już kultowy vaporizer od Storz & Bickel. Duży, mocny, niezrównany w produkcji dużych, widocznych par. Jest to urządzenie dla użytkowników, którzy raczej waporyzują w domu i przedkładają jakość i ilość pary nad wygląd urządzenia (Mighty jest dosyć duży jak na vaporizer przenośny). Gdy szukamy czegoś zbliżonego, a bardziej poręcznego warto wybrać Crafty. Jest to vaporizer, który wykorzystuje tą samą technologię co Mighty, tylko w zminiaturyzowanej formie i z możliwością sterowania przez aplikację w telefonie. Co je odróżnia? Crafty ma znacznie mniej żywotną baterię, czyli coś za coś 🙂

Ciekawą, a zarazem niedrogą pozycją wśród vaporizerów hybrydowych jest także X – Max V2. Wykorzystany w nim system to w 80% konwekcja i w 20% kondukcja.

Zaletą vaporizerów hybrydowych jest przede wszystkim duża produkcja pary. Jeżeli szukasz czegoś zbliżonego do korzystania z fajki wodnej, to vaporizer hybrydowy będzie najbliższy spełnienia tych oczekiwań. Jeżeli chodzi o wady, to w hybrydowej kombinacji obu tych systemów, mamy do czynienia z wszystkimi niedociągnięciami opisanych już wcześniej systemów grzewczych. Ponadto urządzenia hybrydowe nie są tak atrakcyjne i dyskretne w wyglądzie, co także bywa ważnym czynnikiem przy wyborze vaporizera.

Podsumowując, każdy z opisanych wyżej systemów grzewczych ma swoje plusy i minusy, i ogromną niesprawiedliwością byłoby wyznaczyć jeden z nich jako najlepszy i najbardziej efektywny. Wybierając vaporizer, warto dobrać go do swoich potrzeb. Dla jednego użytkownika dana cecha jest najważniejsza, a dla drugiego zupełnie inna. Z pewnością, gdy szukasz małego, dyskretnego urządzenia warto wybrać kondukcję, natomiast gdy najistotniejsza jest dla ciebie jakość smaku, to zadowoli cię konwekcja. A gdy wszystko czego pragniesz to konkretne uderzenie “chmury”, to tylko hybryda spełni twe oczekiwania. Wybór należy do ciebie!

Źródło: http://medycznamarihuana.com/konwekcja-kondukcja-warto-wiedziec-czym-warto-kierowac-sie-przy-wyborze-vaporizera/

Leave a Reply