Nie lubisz uczucia po paleniu marihuany? Twój mózg może być tak skonstruowany!

Nie lubisz uczucia po paleniu marihuany? Twój mózg może być tak skonstruowany!

THC zapewniają przyjemne i euforyczne doznania, dla niektórych jednak spożywanie Cannabis powoduje nieprzyjemne konsekwencje.    

W przypadku większości używek, doświadczenia przy pierwszym użyciu mają wpływ na późniejsze postrzeganie działania danej substancji. Jednak załóżmy, że kiedyś lubiłeś palić marihuanę, ale teraz nie do końca Ci służy.

Co powoduje, że konopie indyjskie są źródłem przyjemności lub wręcz przeciwnie?

Istnieją trzy główne czynniki wpływające na efekt działania konopi (zwróć uwagę, że koncentrujemy się tu na marihuanie bogatej w THC, nie uwzględniając wpływu pozostałych kannabinoidów i terpenów.

Czynnik 1: Wiek

Mimo tego, że mózg rozwija się wtedy najbardziej, młodzież jest zazwyczaj mniej wrażliwa na niepożądane działanie konopi w porównaniu z dorosłymi. W badaniu porównującym wpływ THC na młode w porównaniu z dorosłymi szczurami, THC powodowało wyższy poziom lęku, zwiększało poziom hormonów stresu i tłumiło ich ruch w większym stopniu niż u nastolatków. Dorosłe szczury uznały THC za ogólnie nieprzyjemne i unikały komory, w której mogły go doświadczyć. Młode szczury nie miały nic przeciwko.

Problem polega jednak na tym, że konopie indyjskie wpływają ma mózg głębiej i przez dłuższy czas w okresie dojrzewania, niż w wieku dorosłym. THC wpływa na prawie 3 razy więcej genów w hipokampie, krytycznym regionie mózgu dla nastroju i pamięci u szczurów dorastających, niż u dorosłych szczurów. Ponieważ geny te wpływają na wszystko, od sposobu wytwarzania energii w komórkach mózgu po neutralizację szkodliwych wolnych rodników. Proces łączenia komórek mózgowych umożliwia obserwację ekspozycji młodych szczurów na THC i wykazuje długotrwały wpływ na funkcje mózgu.

Czynnik 2: System opioidowy

Interakcja między kannabinoidami i układami opioidowymi nie tylko przyczynia się do łagodzenia bólu przez konopie indyjskie, ale także przyczynia się do tego, czy stosowanie konopi sprawia przyjemność czy dyskomfort. Podobnie jak receptory kanabinoidowe (CB1 i CB2), układ opioidowy także posiada receptory wywołujące odmienne efekty. Istotnymi elementami w układzie opioidowym są receptory opioidowe μ i receptory opioidowe κ.

Aktywacja receptorów opioidowych μ sprawia, że ​​czujesz się dobrze, a receptory te są w dużej mierze odpowiedzialne za łagodzące ból działanie morfiny i opioidów na receptę. Z drugiej strony receptory opioidowe κ mogą mieć odwrotny skutek i są odpowiedzialne za niektóre niepożądane właściwości przyjmowania leków opioidowych na receptę.

THC zwiększa poziom endogennych opioidowych substancji chemicznych w mózgu w obszarach mózgu zaangażowanych w przetwarzanie nastroju i poziomu satysfakcji. Sugeruje to, że różnica między obecnością receptorów opioidowych μ w stosunku do receptorów opioidowych κ może wpływać na efekt działania THC. Jeśli aktywujesz więcej receptorów opioidowych μ, działanie THC będzie silniejsze niż w przypadku aktywacji receptorów opioidowych κ. W rzeczywistości, gdy genetycznie modyfikowane myszy nie mogą tworzyć receptorów opioidowych κ lub wytwarzać własnej, aktywującej je substancji chemicznej w mózgu, THC zaczyna im się podobać.

Czynnik 3: Receptory CB1

3D medical background with male head and brain on DNA strands

W ostatniej próbie zrozumienia tego, co jest przyczyną pozytywnych i negatywnych reakcji na marihuanę, naukowcy skupili się na receptorach CB1 powodujących odurzenie.

Naukowcy ujawnili, że receptory CB1 w mózgu odpowiedzialne są za nieprzyjemne działanie THC.

Badania koncentrują się na obszarze mózgu krytycznym dla przyjemnych efektów stosowania konopi indyjskich, zwany, brzusznym obszarem nakrywkowym (VTA). Jest to miejsce, z którego pochodzi wiele komórek wytwarzających dopaminę. Naukowcy sprawdzali, czy receptory CB1 znalezione na komórkach mózgu zwiększają lub hamują komunikację między komórkami mózgu.

Badanie wykazało, że receptory CB1 na pobudzających komórkach mózgu są odpowiedzialne za awersyjne właściwości THC. Jest to zgodne z ideą, że receptory CB1 na hamujących komórkach mózgu odpowiadają za korzystne właściwości THC. Na tej podstawie możemy spekulować, że osoby rozpoczynające przygodę z marihuaną posiadają większa ilość receptorów CB1 w mózgu niż wieloletni użytkownicy konopi indyjskich.

Złożony organizm człowieka posiada wiele mechanizmów decydujących o efekcie działania marihuany, a ostateczne samopoczucie użytkownika zależy tak naprawdę od nich wszystkich. I oczywiście nic nie wiemy jeszcze na pewno. Sposób, w jaki nasze DNA ulega ekspresji, zmienia się wraz z wiekiem i zależy od zdarzeń życiowych lub wzorców używania konopi jest nadal nieznany. Czynniki te mogą zmieniać układy chemiczne naszego mózgu, w tym także tam, gdzie znajdują się receptory CB1. Dlatego sposób, w jaki postrzegamy konopie indyjskie, może się diametralnie zmienić.

Źródło: http://spizganeziomki.net/nie-lubisz-uczucia-po-paleniu-marihuany-twoj-mozg-moze-byc-tak-skonstruowany/

Leave a Reply