Pytania i odpowiedzi – rozmowa z lekarzem stosującym kannabinoidy w leczeniu nowotworów. Co powinni wiedzieć pacjenci?

Pytania i odpowiedzi – rozmowa z lekarzem stosującym kannabinoidy w leczeniu nowotworów. Co powinni wiedzieć pacjenci?

Ograniczona ilość badań nad medycznym wykorzystaniem konopi indyjskich sprawia, że pacjenci nie są w stanie w pełni wykorzystywać właściwości tej rośliny. Jednym ze źródeł informacji na temat korzyści wynikających ze stosowania Cannabis są doświadczenia lekarzy, którzy podejmują się stosowania terapii opartej na kannabinoidach.   

Niestety, lekarze w Polsce nie dysponują jeszcze odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem w prowadzeniu terapii opartej na konopiach indyjskich, aby móc udzielić nawet podstawowych informacji na ten temat. Znalezienie wiarygodnych informacji na temat leczenia nowotworów za pomocą medycznej marihuany może okazać się dla pacjentów bardzo trudne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, prezentujemy zestaw najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań chorych na różnego rodzaju nowotwory. Odpowiedzi na pytania udzielił Dr Jordan Tishler.

Dr Jordan Tishler zajmuje się prowadzeniem gabinetów medycznych specjalizujących się w wypisywaniu recept obejmujących konopie indyjskie w Brookline oraz Cambridge. Specjalizuje się także w medycynie opartej na kannabinoidach, zajmuje się edukacją oraz wygłasza prelekcje poświęcone leczeniu medyczną marihuaną. Dr Tishler uznawany jest za eksperta w dziedzinie medycznego wykorzystania marihuany, współpracuje on z firmami branżowymi dostarczającymi innowacyjne rozwiązania, a także wykonuje obowiązki lekarza w Greater Boston AreaHospital & Health Care.

Dr Tishler odpowiedział na najczęściej zadawane pytania na temat konopi indyjskich oraz przytoczył porady, jakie oferuje swoim pacjentom. Jego komentarze zostały delikatnie zredagowane na potrzebę lepszego zrozumienia porad medycznych przez czytelnika.

Czy jest wystarczająco dużo badań, aby stwierdzić, że marihuana może być pomocna w leczeniu nowotworów?

Nie podlega dyskusji fakt, że potrzebne jest przeprowadzenie znacznie większej ilości badań w tym zakresie. Jednak czy na dzień dzisiejszy jest ich wystarczająco dużo, abyśmy mogli uznać konopie za skuteczne w leczeniu nowotworów? Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak.

W jaki sposób pacjent onkologiczny może czerpać korzyści ze stosowania marihuany?

Nudności i wymioty, problemy z apetytem, zmęczenie, lęk, bezsenność – takie objawy powiązane z rakiem oraz chemioterapią występują bardzo często, a ich leczenie przy pomocy konopi indyjskich okazuje się bardzo skuteczne.

Przeprowadzono niewielką ilość badań wykazujących, że konopie indyjskie mogą być pomocne w leczeniu nowotworów. Na jakim etapie znajdują się te badania? Czy są one wiarygodne?

Nadal nie mamy wystarczającej ilości informacji. Dysponujemy wstępnymi materiałami, które są bardzo obiecujące, jednak nie zbliżamy się nawet do poziomu wiedzy, którego oczekujemy, a który został osiągnięty w przypadku innych lekarstw.


Wysokiej jakości produkty z konopi zawierające CBD z pełnym spektrum kannabinoidów dostępne są w sklepie www.BioHemp.pl


Czy leczy Pan pacjentów za pomocą medycznej marihuany zamiast chemioterapii lub innych konwencjonalnych metod leczenia?

Jestem bardzo stanowczy wobec moich pacjentów i nie uczestniczę w prowadzeniu leczenia, jeśli odrzucają oni jakiekolwiek metody konwencjonalne, do których konopie stanowić mogą jedynie dodatek. Pacjenci chorzy na nowotwory, którzy polegają wyłącznie na metodach alternatywnych umierają szybciej niż pacjenci stosujący konwencjonalne leczenie.

Czy uważa Pan, że marihuana może stanowić alternatywę dla opioidów?

Konopie indyjskie i opiaty stosowane na bóle od umiarkowanego do silnego są według badań równie skuteczne. Żadne z nich nie jest idealne, ale marihuana okazuje się być o wiele bezpieczniejsza.

W naszym schemacie leczenia nadal istnieje wyraźne miejsce dla opiatów. Jeśli jednak pacjent zaczyna leczenie od konopi, występuje prawdopodobieństwo, że nie będzie musiał sięgać aż po opiaty. Istnieją badania potwierdzające, że nawet, gdy opiaty okazują się w danym przypadku konieczne, pacjenci stosujący Cannabis potrzebują ich znacznie mniej. Równoczesne stosowanie zarówno konopi, jak i opiatów pozwala na zażywanie zaledwie 20% dawki proponowanej w przypadku nie podjęcia kuracji kannabinoidami. W przypadku opiatów, ryzyko wzrasta za każdym razem, gdy zwiększasz dawkę o miligram. Osoba potrzebująca 100 mg opiatów mogłaby osiągnąć ten sam efekt stosując konopie i zaledwie 20 mg, zmniejszając przy tym ryzyko stosowania tych niebezpiecznych lekarstw o 80%. Jest to ogromna różnica.

„Postrzegam to w ten sposób, że stan odurzenia jest jednym z efektów ubocznych, z którymi musimy sobie radzić, podobnie jak w przypadku wszystkich leków” – powiedział Dr Jordan Tishler

Jakie widzi Pan zagrożenia związane ze stosowaniem konopi indyjskich?

Stosowanie każdego leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, których należy się spodziewaćNie istnieje śmiertelna dawka konopi, jednak przedawkowanie Cannabis może doprowadzić do bardzo złego samopoczucia.

Stan odurzenia jest przez większość moich pacjentów postrzegany, jako niekorzystny efekt uboczny. Wiele osób pyta mnie o konopie, które nie powodują stanu „pod wpływem”. Takie jednak nie istnieją. THC powodujące efekt odurzenia odpowiada równocześnie za korzyści wynikające ze stosowania medycznych konopi. Postrzegam to w ten sposób, że stan odurzenia jest jednym z efektów ubocznych, z którymi musimy sobie radzić, podobnie jak jest to konieczne w przypadku wszystkich lekarstw.

Czy istnieje prawdziwa różnica między marihuaną kupioną na ulicy a konopiami zakupionymi po wyższej cenie w licencjonowanej aptece?

Konopie dostępne w aptekach testowane są nie tylko w oparciu o siłę działania, ale także pod względem bezpieczeństwa. Licencjonowani sprzedawcy badają konopie pod kątem zawartości metali ciężkich, pestycydów i pleśni. Spotkałem się z przypadkami, w których pacjenci stosujący Cannabis zakupione „na ulicy” dostali śmiertelnych infekcji grzybiczych. Mam teraz na myśli dwa przypadki w ciągu czterech lat – w Bostonie i w San Francisco. Musimy zdawać sobie sprawę, że mimo tego, że jest to bardzo niewielka liczba, należy pamiętać o takim zagrożeniu.

Istnieje wiele różnych produktów i sposobów spożywania konopi indyjskich. Jak doradziłby Pan wybór najlepszego spośród nich?

Niektóre z nich są po prostu nieskuteczne w przypadku pacjentów. Kule do kąpieli mogą stanowić rozrywkę, jednak nie o to chodzi w stosowaniu medycznych konopi. To samo powiedzieć można o kosmetykach konopnych – kremach, płynach czy balsamach. Konopie nie wnikają w skórę, jeśli nie zostanie wprowadzona specjalna modyfikacja składu stosowanego produktu konopnego, której nie podejmuje się obecnie większość producentów. Produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne mogą powodować efekty uboczne, które kwestionują zasadność ich stosowania.

Prawdziwy wybór sprowadza się w takim razie do inhalacji oraz jadalnej formy medycznej marihuany?

Nie polecam swoim pacjentom palenia, ponieważ oczywista ekspozycja na dym nie jest dla nich korzystna. Pozostaje więc waporyzacjaktóra posiada kilka istotnych zalet – w mniejszym stopniu wpływa na stan odurzenia, który trwa od trzech do czterech godzin. W wielu przypadkach jest to idealny czas działania lekarstwa. W związku z szybko odczuwalnym efektem, waporyzacja okazuje się idealną metodą stosowania Cannabis przez znaczącą większość moich pacjentów.

Co uważa Pan o produktach przeznaczonych do spożycia w formie żywności konopnej?

Produkty konopne podawane doustnie są znacznie bardziej skomplikowane. Po pierwsze, większość ludzi nie potrzebuje dużej ilości dodatkowych kalorii. Konopne produkty spożywcze mają znacząco wydłużony czas działania. Pierwsze objawy spożycia Cannabis widoczne są po około godzinie, czasem jednak trwa to nawet 2-3 godziny. Moment oraz czas działania żywności konopnej jest bardzo trudny do przewidzenia. Ta sama osoba spożywająca ten sam produkt może jednego dnia oczekiwać godzinę, a innego dnia dwie na wystąpienie efektów spożycia konopi. Dlaczego? Nie wiem, ale chodzi o to, że produkty żywnościowe są skomplikowane i kłopotliwe.

Wydłużony czas działania produktów na bazie konopi indyjskich to nawet 8-12 godzin. W niektórych przypadkach jest to bardzo dobra wiadomość – jeśli pacjent cierpi na wyniszczający ból przez całą dobę, spożywanie żywności zawierającej Cannabis jest wskazane, aby osiągnąć lepszy i wydłużony efekt.

Potrzeby większości pacjentów są jednak bardziej epizodyczne, więc czas działania produktów spożywczych z konopi indyjskich może być zbyt długi.

W świecie produktów „domowej roboty” bardzo trudno dowiedzieć się, co jest w danym produkcie konopnym.  Nawet, jeśli udało ci się wyliczyć teoretycznie odpowiednią dawkę, jest to na tyle niepewne, że efekt bardzo często okazuje się odmienny. Kawałek ciasta może okazać się z jednej strony blaszki znacznie silniejszy, niż z drugiej. Z medycznego punktu widzenia, nie polecam stosowania produktów konopnych niewiadomego pochodzenia.

Podczas rozmowy bardzo ostrożnie używa Pan pojęć, stosując nazwy „konopie” lub „Cannabis” zamiast „marihuana”, dlaczego?

Marihuana to potoczne określenie, które ma już odciśnięte piętno rasowe. Stosowane było na początku XX wieku, by napiętnować Meksykanów oraz Amerykanów meksykańskiego pochodzenia w celu demonizacji konopi. Wmawiano Amerykanom, że tylko imigranci stosują „marihuanę”, natomiast „dobrzy” Amerykanie po nią nie sięgają. Osobiście, staram się unikać takiego nazewnictwa.

Jakich porad udzieliłby Pan pacjentom nowotworowym rozważającym podjęcie kuracji konopiami indyjskimi?

  •        Należy zacząć od małej dawki i powoli ją zwiększać.
  •        Istotne jest, aby pozostać w kontakcie z lekarzami – zarówno zespołem onkologicznym, jak i lekarzem przepisującym medyczne konopie.
  •        Ważne jest zrozumienie różnicy między sposobami spożywania konopi – inhalowaniem a spożyciem doustnym.
  •         Warto pamiętać, że apteki i punkty sprzedaży nie są miejscem zdobywania informacji. W rzeczywistości, Internet dezinformuje pacjentów w wielu kwestiach dotyczących stosowania konopi indyjskich, działając na ich szkodę. W zasadzie, osoby sprzedające medyczne konopie opierają się na tej samej internetowej dezinformacji, co pacjenci.
  • Źródło: http://medycznamarihuana.com/pytania-odpowiedzi-rozmowa-lekarzem-stosujacym-kannabinoidy-leczeniu-nowotworow-wiedziec-pacjenci/

Leave a Reply